Skip to content
March 16, 2022

Perry Band Olympics

Congratulations Band!

On Saturday, February 19, over 150 Ankeny High School and Southview 9th grade band students competed at the Perry Band Olympics. The band took 145 entries of solos, duets, trios, & large ensembles. 

The students earned second place in Class I against students from Valley, Dowling, Ankeny Centennial, and Urbandale. Ankeny High School and Southview students earned 38 top five placings; 84 Division I Superior ratings; 55 Division II Excellent ratings; and 1 Division III Good ratings.   

Division I Superior Ratings:

Brass Quintet: Jayda Archer, Lauren Rolling, Ale Cabello, Carsen Broich, Clara Freese

11-12 Percussion Ensemble: Jemma Bullock, Reece Gross, Olivia Kuper, Morgan Gholson, Morgan McMahon, Andrew Peterson, Gabe Wagner, Aiden Skow, Caleb Zea, Royce Tuel

11-12 Mallet Quartet: Jemma Bullock, Reece Gross, Olivia Kuper, Reece Gross

Flute Duet: Abby Loder & Genna Moritz

AHS/Southview Top Five Placings:

1st Place: Sam Stember, 11-12 Tuba Solo / Adam Van Thomme, 9-10 Timpani Solo / Cadee Hughes, 9-10 Bass Clarinet Solo / Clara Freese, 11-12 Euphonium Solo / Trent Warren, 11-12 String Bass Solo / Andrew Peterson, 11-12 Miscellaneous Percussion Solo / Lauren Jackson, 9-10 Trombone Solo / Audrey Freese, 9-10 Bassoon Solo / Grace Landmesser, 9-10 Flute Solo /Genna Moritz, 11-12 Piccolo Solo / Jake Dalmer, 9-10 Mallet Solo

2nd Place: Aaron Woods, 11-12 Bass Clarinet solo / Josie Hayes, 11-12 Oboe Solo / Christian Rathje, 11-12 Bassoon Solo / Evelyn Huegel, 9-10 Alto Sax Solo / Paige Ford, 9-10 Trombone Solo / Jayda Archer, 11-12 Horn Solo

3rd Place: Angelina Hemphill, 11-12 Oboe Solo / Reece Gross, 11-12 Mallet Solo / Bennett Olkiewicz, 11-12 Trombone Solo / Aiden Skow, 11-12 Miscellaneous Percussion Solo / Brynne Bellaire, 9-10 clarinet Solo

4th Place: Andrew Reyna, 11-12 Tenor Sax Solo / Nicholas Robie, 9-10 Euphonium Solo / Davis Albaugh, 9-10 Oboe Solo / Justice Rathje, 9-10 Trombone Solo / Justice Rathje, 9-10 Trombone Solo / Samara Feldhacker, 9-10 clarinet Solo

5th Place: Vance Schneider, 11-12 Tenor Sax Solo / Alexis Holman, 11-12 Tuba Solo / Morgan Forsythe, 9-10 Bass Clarinet Solo / Avryn Schardt, 11-12 Snare Solo / Abby Stratton, 9-10 Trumpet Solo / Caleb Byrnes, 9-10 Horn Solo / Josie Babcock, 9-10 Alto Sax Solo / Sydney Jones, 9-10 Flute Solo / Scott Kruse, 9-10 Clarinet Solo